Британските медиуми пренесуваат дека бандата ги полнела своите чамци со дрога во Мароко и потоа преку Медитеранот и реката Гвадалкивир ги пренесувала во близина на Севилја, на југот на Шпанија.

Во серијата рации полицијата запленила повеќе од пет тони хашиш и 230 килограми марихуана, се наведува во соопштението на шпанската цивилна гарда.

Сите 100 уапсени лица ќе бидат обвинети, соопшти полицијата.