Милиони Американци денеска се повикани од нивните партии да гласаат на прелиминарните избори за кандидат за претседателските избори на 5 ноември, ден кој речиси сигурно нагло ќе го скрати времето за конечниот одговор – дека главни претенденти ќе бидат двајца претседатели: поранешниот Доналд Трамп и сегашниот Џо Бајден.

„Денот Д“ во САД денеска: „Супер вторник“ меѓу Трамп и Бајден

За една или две недели, тоа би требало да биде јасно, при што републиканските и демократските партии се фокусираат многу рано во трката на нивните соодветни кампањи за ноемвриската пресметка. Формалното одобрување се случува на партиските конгреси во лето.

Трамп се враќа на гласачкото ливче

Во понеделникот, Врховниот суд на САД го врати Трамп како кандидат во сите држави, откако ја поништи одлуката на Врховниот суд на државата Колорадо дека неговото име не може да се најде на избирачките ливчиња на државата бидејќи го прекршил државниот устав со вклучување во немири или поттикнување немири на 6 јануари 2021 година во налетот на Капитол. Неколку други момци одлучија на слична забрана и чекаа судот во Вашингтон да донесе одлука, но сега таа нема да стапи на сила.

Денеска е и последната, иако исклучително мала, шанса за Ники Хејли, поранешна постојана претставничка во Обединетите нации и кандидат за републиканска номинација, барем да ја забави кампањата на Трамп. Големите конзервативни спонзори почнаа да се повлекуваат од нејзината кандидатура. Но, јас имам должност кон гласачите – да им дадам шанса да гласаат за некоја алтернатива, а не да претворам се во избори како во Советскиот Сојуз, рече таа.

Како изгледаат анкетите?

Трамп води со 47 отсто наспроти 45 отсто на Бајден во новата анкета на Волстрит журнал објавена во неделата. Претходната анкета на Њујорк Тајмс покажа дека тој води со 5 поени. Вчерашната одлука на Врховниот суд, исто така, ги наполни неговите едра со нов замав осум месеци пред гласањето во Белата куќа.

Претседателот нема сериозни конкуренти во партијата и веројатно ова е една од причините што денеска не се планира негов изборен настан. Но, неговите симпатизери во Конгресот го советуваат да го направи спротивното – да се појавува повеќе за да ја ограничи загриженоста дека е премногу стар за втор мандат.