Генералштабот на украинската армија потврди дека непријателскиот брод „Сергеј Котов“ бил уништен благодарение на синоќешната операција на „Група 13“ – специјална дивизија на военото разузнавање на Министерството за одбрана.

Во нападот на патролниот брод на Црноморската флота на Русија беа вклучени и поморските сили и Министерството за дигитална трансформација на Украина. Користени се борбени пловечки беспилотни летала Magura V5, кои нанесоа штета на крмата и на двете страни. На бродот избувнал пожар вреден околу 65 милиони долари.

Нема информации колку луѓе имало на „Сергеј Котов“ и каква била нивната судбина, но се тврди дека екипажот бил до 80 луѓе.

Поради нападот во областа Феодосија, мостот на Крим беше затворен речиси 8 часа, жителите на Керч пријавија експлозии.

„Ова не е некое беспомошно корито оставено во морето како мета. Вооружено е со два противдиверзантски фрлачи на гранати, артилериска инсталација, два противвоздушни системи. Но, за жал, еволуираше и непријателот. Овој пат приказната заврши без среќен крај“, напиша рускиот провоен блогер.

Русија има во служба четири (еден се вели дека е во поправка) слични бродови, познати и како корвети. „Сергеј Котов“ стапи во служба во летото 2022 година и беше најнов во составот на Црноморската флота.

Проблемот е што тој воопшто не треба да биде во редовите на руската морнарица.

Проектот 22160, од ​​кој се градат уште два брода, се смета за еден од најнеуспешните во последниве години, а клучна улога во тоа одиграа западните санкции по нелегалната анексија на Крим во 2014 година.

Дури и пред да стапи во служба „Сергеј Котов“, московски „Ведомости“ во средината на јуни 2022 година објави дека морнарицата сакала да се откаже од купувањето на шест патролни корвети затоа што и нивното вооружување и пловидбените квалитети биле слаби.

ТАСС ја пренесе веста со образложение дека, според извор од одбранбената индустрија, тактичко-техничките карактеристики не одговараат на она што е потребно за употреба во борбени услови. Тоа се покажа и во првите месеци од војната со Украина. Но, сепак четири корвети влегоа во употреба.

„Серијата патролни бродови од проектот 22160 нема да продолжи и ќе заврши со испорака на последната корвета од серијата до Црноморската флота следната година“, рече соговорникот на агенцијата. Тој објасни дека морнарицата не била целосно задоволна од карактеристиките и опремата на тестираните корвети при нивната борбена употреба во специјална воена операција (СВО). Забележана е недоволна морска способност, премногу лесен оклоп и ранливост на моторот, како и слабо противвоздушно оружје, додава ТАСС.