На меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 14:30 часот стигна втората пратка од руската вакцина Спутник В.

Како што информираа од Министерството за здравство, овие вакцини се наменети за ревакцинација на 3000 здравствени работници.

На Меѓународниот аеродромот Скопје утрово пристигнаа и 24.000 вакцини од „АстраЗенека“, произведени во Јужна Кореја, кои се доставени на земјава преку Ковакс механзимот.