Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, изјави дека опозициските партии работат на создавање ново парламентарно мнозинство, но без да даде повеќе детали за оваа тема.

Таравари во изјава за весникот ЛАЈМ рече дека соработката со „Алтернатива“ функционира без проблеми, додека за евентуална поддршка на Билал Касами во Тетово најави дека ќе се одлучува по средбата Села-Гаши.