Германското федерално обвинителство во вторникот соопшти дека полицијата уапсила уште тројца осомничени екстремни десничарски екстремисти поврзани со наводниот заговор на движењето Рајхсбургер, или Движењето Граѓани на Рајх, за соборување на германската влада.

Тројцата осомничени, идентификувани само како Јохана Ф., Ханс-Јоаким Х. и Штефен В., во согласност со германските правила за приватност, беа приведени во понеделникот вечерта во југозападната покраина Баден-Виртемберг, јави Танјуг, повикувајќи се на АП.

Обвинетите се осомничени за членство во терористичка организација, се наведува во соопштението на Федералното обвинителство.

Во декември, полицијата приведе 25 лица, меѓу кои и самопрогласен принц, пензиониран падобранец и поранешен судија, кои беа обвинети за заговор за насилно соборување на владата.

Властите соопштија дека тројцата уапсени во понеделникот биле различни поврзани со осомничените за наводниот обид за државен удар.

Јохана Ф. е осомничена дека е активна во здружението од мај 2022 година, учествувајќи на повеќе состаноци со членови на раководството, на кои се разговарало за целите и организацијата на групата.

Таа, наводно, побарала контакт со рускиот генерален конзул и потоа двапати се сретнала со него.

Антидржавен заговор

Ханс-Јоаким Х. е осомничен дека бил активен за групата од самиот почеток, давајќи финансиски придонеси во вкупна вредност од над 140.000 евра.

Наводно, тој активно учествувал на конспиративни состаноци и во регрутирање нови членови.

Стефен В. е осомничен дека се приклучил на здружението во јули 2022 година и дека презел водечка улога во таканаречената компанија за домашна безбедност, во која ја презел функцијата на воен офицер.

Осомничениот, наводно, учествувал на неколку координативни состаноци, а неговата задача била да регрутира персонал за неговата област на одговорност и да ги обучува воено, соопштија обвинителите.

Германските безбедносни агенции спречија неколку заговори во последниве години од мали групи поврзани со Граѓанското движење на Рајхот, обвинети за планирање напади врз критична инфраструктура, владини претставници, па дури и на националниот парламент.

Шефот на германската разузнавачка агенција, Томас Халденванг, во понеделникот предупреди на порастот на антивладиниот екстремизам.