Домашната репрезентација дојде во водство веќе во осмата минута преку Андрас Јохансон, a Македонците израмнија во 55 минута преку Марко Ѓорѓиевски.

По три одиграни натпревари во евроквалификациите, избраниците на селекторот Драган Канатларовски имаат ефект од два нерешени натпревари и еден пораз и моментно со два бода се на претпоследното петто место во групата.

Македонската фудбалска експедиција октомврискиот квалификациски циклус го продолжува со гостување во Ерменија во вторник.