Вечерва во 21.45 минути на Телевизија Алсат ќе се одржи дебатна емисија во која ќе учествуваат Бујар Османи од ДУИ, Бојан Маричиќ од СДСМ Маричиќ, Елми Азири од Алијанса за Албанците и Алтернатива и Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.