Али Ахмети, лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), се обрати до нацијата преку видео, поздравувајќи го претстојниот избор на првиот албански премиер во Република Македонија.

Визијата на Ахмети за Македонија

 

Ахмети се осврна на патувањето на Албанците во Македонија, нагласувајќи ја важноста од посветеноста и вербата во остварувањето на нивните долгогодишни цели. Наведувајќи пресвртници како што се Охридскиот рамковен договор, официјализирањето на албанското знаме и јазик и стремежот за членство во НАТО и Европската Унија, Ахмети оптимистички зборуваше за иднината. Ахмети рече дека цело време верувал во ова патување и во овие придобивки за Македонија и дека Албанците долго време сонувале за еднаквост и слобода.

(ВИДЕО) Џафери е првиот сепаратист во историјата кој станал премиер на државата од која сакал да се цепи!

Историски изборен ден: симбол на единство

 

28 јануари 2024 година ќе стане историски ден додека Македонија се подготвува да го избере својот прв албански премиер. Ахмети овој момент го гледа како клучен чекор кон воспоставување еднаквост, единство и напредок и за албанската и за македонската заедница. Лидерот предвидува обединет фронт, кој работи рамо до рамо за изградба на европска Македонија.

„Pse jo“ стана реалност

Благодарност и одговорност: Порака на Ахмети до нацијата

 

Изразувајќи благодарност за огромната поддршка, Ахмети го пренесе своето уверување дека соништата на граѓаните наскоро ќе станат реалност. Тој и честиташе на нацијата за ова достигнување, но истакна дека ова е само почеток. Ахмети ги повика граѓаните да се обединат, оставајќи ги настрана елементите што предизвикуваат поделба и фокусирајќи се на заедничките цели. Тој ја истакна колективната одговорност за обликување на иднината која ќе се карактеризира со европска Македонија, демократски вредности, мир и напредок.

Дефинирање на иднината: Прашања за генерации

 

Ахмети постави суштински прашања за наследството што сегашната генерација ќе го остави за иднината. Дали треба да биде европска Македонија или проруска? Демократска нација или диктаторска? Мир или конфликт? Напредок или уназадување? Овие прашања, тврди тој, го држат клучот за обликување на животите на генерациите што доаѓаат.

Транзициско лидерство: оставка и формирање влада

 

Политичкиот терен веќе претрпува промени бидејќи Собранието ја потврди оставката на претходниот спикер Талат Џафери. Претседателот Стево Пендаровски потоа му го врачи мандатот за формирање на идната влада. Добиени се предлози за министри, а преодната влада треба да функционира 100 дена пред претстојните избори закажани за 8 мај.

Формација на претстојната техничка влада: Сите министерски предлози од политичките партии доставени до мандатарот Талат Џафери

Заклучок: Повик на Ахмети за единство

 

Ахмети своето обраќање го заврши со повик за единство и цврста верба во остварување на соништата. Тој ги повика граѓаните да се здружат во формирањето на европска Македонија. Како што Македонија се приближува до изборот на нејзиниот прв албански премиер, визијата на Ахмети ја поставува сцената за трансформативен период обележан со напредок, единство и заедничка иднина.

Извор: 360

Извор: 360

Извор: Либертас