Денес во американскиот град Балтимор, во државата Мериленд, се урнал голем мост откако во него удрил брод, кој потоа се запалил.

Мостот Френсис Скот Ки е дел од патните правци кон југ и север на автопатот Interstate 695.

 

Според извештаите на локалните медиуми, големиот брод удрил во мостот околу 1:30 ноќе. Бродот прво се запалил, а потоа мостот се урнал.


Со мостот во реката Патапско паднале неколку автомобили. Уривањето на мостот го снимиле надзорните камери. Засега не се знае дали има загинати и/или повредени.