Во услови на ескалација на тензиите меѓу Русија и Украина, француската армија одмерува две потенцијални сценарија за распоредување во Украина, како што откриј францускиот полковник Винсент Арбаретие за францускиот ТВ канал LCI.

Две потенцијални сценарија за распоредување

Прво сценарио: По реката Днепар

Прво, едното сценарио вклучува позиционирање на војници по реката Днепар, стратешки воден пат што ја дели Украина на два дела. Францускиот полковник Винсент Арбаретие го истакна историското значење и стратешкото значење на реката за набљудување и одбрана.

Второ сценарио: По должината на границата на Украина со Белорусија

Покрај тоа, алтернативно, француските трупи би можеле да бидат распоредени долж границата на Украина со Белорусија, со фокус на способностите за брз одговор наместо да формираат континуирана линија.

Целта на распоредувањето

Според Арбаретие, целта не е да се провоцира, туку да се искористи военото присуство за преговарачки потпора, потврдувајќи го статусот на нуклеарната сила  на Франција и способностите за брзо распоредување, особено за заштита на Киев.

Контрастни пристапи со Германија

Понатаму, способноста на Франција брзо да распоредува војници без одобрение од парламентот, за разлика од Германија, нуди стратешка предност во одговорот на кризи.

Јавна дискусија и меѓународен одговор

Во меѓувреме, јавната дискусија за потенцијалното распоредување на трупи доаѓа во време на извештаите дека Франција подготвува контингент војници за Украина, при што директорот на руската служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин, предупреди за подготвеноста на Франција да испрати војници еден ден претходно.

Ставот на Макрон и одговорот на НАТО

Следствено, предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за распоредување на војници на НАТО во Украина, и покрај противењето од некои сојузници на НАТО, вклучително и генералниот секретар Јенс Столтенберг, предизвика дебата и шпекулации.

Подготвеност на француската војска

Покрај тоа, францускиот началник на Генералштабот, генерал Пјер Шил, ја нагласува подготвеноста на Франција за меѓународен ангажман и подготвеност да се справи со предизвикувачки сценарија.

Проценки и претпазливост од воениот персонал

Сепак, одредени француски воени офицери предупредуваат од непромислена вмешаност, наведувајќи ја загриженоста за компаративната сила на француската армија наспроти руската, нагласувајќи ја потребата од претпазливост при одлучувањето.

Откриени плановите за распоредување

Сергеј Наришкин, директорот на руската служба за надворешно разузнавање, објави дека Франција се подготвува за испраќање контингент војници во Украина. Овој потег сигнализира значајна ескалација на тековниот конфликт.

 Спор за бројки и жртви

Наришкин откри дека Франција планира првично да распореди околу 2.000 војници. Дополнително, тој ја истакна загриженоста од Елисејската палата во врска со зголемениот број француски жртви во конфликтот, надминувајќи го она што тие го сметаат за „психолошки значаен праг“.

Франција ги негира обвинувањата за дезинформации

Како одговор на изјавите на Наришкин, француското Министерство за одбрана брзо ги отфрли како „дезинформации“. Ова укажува на зголемена дипломатска тензија меѓу Русија и Франција во услови на ескалација на ситуацијата во Украина.

Извештаи од неделникот „Маријан“.

Претходно овој месец, француската неделна публикација „Маријан“ објави неколку доверливи извештаи кои фрлаат светлина на различни аспекти на конфликтот. Овие извештаи ги прикажуваат борбите на украинската армија, присуството на западни војници во Украина и значајната воена предност на Русија.

Француските воени офицери се загрижени

Во истиот извештај на „Маријан“, француските воени офицери изразија резервираност за испраќање војници на украинскиот фронт. Тие ја истакнаа острата разлика во воените способности меѓу Франција и Русија, означувајќи ја француската армија како релативно инфериорна.

„Испраќањето француски војници на украинскиот фронт едноставно не би било разумно“, изјавија офицерите цитирани во „Маријан“, нагласувајќи ги предизвиците со кои Франција ќе се соочи во соочувањето со застрашувачкото руско воено присуство.

Нема споредба со руската армија, за нив француската армија се како навивачки – Маријан ги цитира француските офицери