Властите во Приднестровје, проруска енклава во Молдавија, денеска известија дека воена база била цел на експлозивно беспилотно летало, наводно испратено од соседна Украина. Руски и локални медиуми го потврдија инцидентот.

воената база во Придњестровје - Молдавија

Ескалација на тензиите во Придњестровје

Прво, Министерството за државна безбедност на самопрогласената република соопшти дека експлозијата резултирала со пожар во просториите на базата. Според првичните наоди на Министерството, прелиминарните истраги сугерираат дека експлозијата била предизвикана од напад со камиказе беспилотно летало.

Освен тоа, снимките од надзорните камери објавени од локалната телевизија во украинскиот регион Одеса го прикажуваат дронот како удира во воен хеликоптер, предизвикувајќи го да се запали и експлодира.

 база во Придњестровје - Молдавија

Историски контекст

Придњестровје, регион со силни врски со Русија, е точка на расправа од 1990-тите. Некогаш дел од Советскиот Сојуз, Молдавија се бореше со сепаратистички движења, при што Русија и денес ги поддржува обидите на Придњестровје за независност.

Наводи и обвинувања

Понатаму, руските власти постојано ги обвинуваат Молдавија и Украина дека подготвуваат провокации и напади во областа. Како одговор на ескалацијата на тензиите, придњестровските власти побараа помош од Москва, наведувајќи го зголемениот притисок од Молдавија.

Следствено, се појавија стравувања дека конфликтот може да се прелее надвор од границите на Украина.

Придњестровје граничи со Одеса, град кој останува стратешки важен и за Русија и за Украина.

Долготраен конфликт

Во меѓувреме, Придњестровје, сместено помеѓу Молдавија и Украина, се отцепи од Молдавија по кратката, но интензивна војна во 1992 година. И покрај напорите за решавање на конфликтот, тензиите продолжуваат, при што Русија одржува значително воено присуство во областа, со околу 1.500 војници.

Тековни грижи

 

Покрај тоа, неодамнешниот напад со беспилотни летала служи како остар потсетник за нерешените прашања во регионот и потенцијалот за понатамошна ескалација. Со обете страни кои се обвинуваат меѓусебно за агресија, ситуацијата останува нестабилна, предизвикувајќи загриженост за стабилноста на областа и потенцијалот за поширок конфликт.