Москва, Русија – Гласачките места за претседателските избори во Русија се затворија точно во 20:00 часот. по локално време, означувајќи го крајот на тридневниот изборен процес што се протега низ целата земја, а заврши во Калининградската област, најзападната руска област на Балтичкото Море. Веќе се објавени првичните излезни анкети, кои ја открија убедливото водство на Владимир Путин, обезбедувајќи 87,97 отсто од гласовите.

Излезност и првични резултати

Прво, според извештаите на РИА, Централната изборна комисија ги повтори резултатите од излезните анкети, објавувајќи дека Путин го собра истиот неверојатен процент по прелиминарното пребројување од 24,4 отсто од вкупните гласачки ливчиња.

Заостанува Николај Харитонов од Комунистичката партија со само 3,8 отсто, потоа Владислав Даванков од партијата „Нови луѓе“ со 3,73 отсто и Леонид Слуцки од Либерално-демократската партија со 2,96 отсто.

Путин обезбеди убедливо водство со 87,97 отсто

Историски одѕив и рекордна победа на Путин

Згора на тоа, вкупниот одѕив на претседателските избори достигна 74,22%, што укажува на значително учество низ целата земја. Имено, одѕивот на гласачите во Москва се движеше околу 66 отсто.

Извонредната победа на Путин поставува нов репер во модерната руска историја. Во споредба со неговите претходни победи, 87,97 проценти на Путин се без преседан. Во 2018 година обезбеди 76,69 отсто, додека во 2012 година победи со 63,6 отсто. Дмитриј Медведев ја освои претседателската функција во 2008 година со 70,28 отсто од гласовите. Првичните победи на Путин во 2004 и 2000 година беа со 71,31 отсто и 52,9 отсто, соодветно. Спротивно на тоа, победата на Борис Елцин во 1996 година забележа 53,82 отсто од гласовите во вториот круг.

Путин се подготвува за победа: Уште еден мандат како руски претседател – излезеноста над 55 отсто на вториот ден од гласањето

Проширени опции за гласање и меѓународни набљудувања

Дополнително, овие избори означија значително отстапување со воведувањето на електронско гласање заедно со традиционалните хартиени гласачки ливчиња. Приближно осум милиони Руси го прифатија новиот метод на електронско гласање.

Понатаму, за прв пат, на изборите учествуваа жители на четири украински региони – Донецк, Луганск, Запорожје и Керсон, анектирани од Русија во септември 2022 година. Гласањето ги вклучи и жителите на Крим, анектиран од Москва во 2014 година.

Меѓународен одговор и украинска контроверзија

Сепак, Украина жестоко го осуди вклучувањето на окупираните територии на изборите, означувајќи го како кршење на меѓународното право. Тие ја повикаа меѓународната заедница да не ги признава изборните резултати. Генералниот секретар на ОН Ентони Гутереш и неколку западни водачи ги повторија овие чувства.

Спротивно на тоа, делегации од 36 земји и пет меѓународни организации, заедно со над 200 парламентарни набљудувачи и бројни експерти за изборниот процес, ги надгледуваат изборите.

Следствено, додека конечните резултати допрва треба да бидат официјално објавени, огромното водство на Владимир Путин го нагласува неговото трајно влијание во руската политика. Со приближно 110 милиони гласачи со право на глас, со нетрпение се очекува конечниот исход, кој се очекува да биде обелоденет најдоцна до 28 март.

Убедливото водство на Путин ја потврдува неговата доминација во руската политика, обликувајќи ја траекторијата на нацијата во догледна иднина.