Српскиот репрезентативец, центарот на Денвер, Никола Јокиќ го предводеше Денвер до првата титула во НБА лигата. Кошаркарите на Денвер Нагетс го совладаа Мајами Хит со 94:89 и со победата од 4:1 во финалната серија првпат во историјата станаа шампиони во НБА лигата.

Гостите одлично го отворија натпреварот со серија од 5:0, но Денвер брзо одговори и возврати со серија од 12:0. Никола Јокиќ и Арон Гордон добија две лични грешки во раната фаза од првото полувреме и мораа да заминат на клупата, што гостите од Мајами ја искористија и со одличното исфрлање на Бам Адебај поведоа и во втората четвртина влегоа со водство од два поени (24:22).

Нервозна и напорна игра на двете страни им донесе и плус десет на Хит на половина дел, а единственото нешто што го задржа Денвер во мечот беше офанзивниот скок. За одбележување е катастрофалниот шут за тројки на Нагетс, на полувремето имаа само една тројка од 15 обиди. Одлично расположениот Бам Адебајо беше нерешлива енигма за домашната екипа која на пауза замина со предност (51:44).

Во третата четвртина Мајами изгледаше сигурно и одлучно, но Јокиќ и тимот одиграа многу подобро во продолжение и стигнаа до израмнување.

Добрата одбрана го доведе тимот од Колорадо до водство при крајот на третата четвртина, но на крајот избраниците на Ерик Споелстра влегоа во решавачките 12 минути со водство од еден поен.

Кошаркарите на Денвер ја држеа предноста до самиот крај на последната четвртина, а потоа работите во свои раце ги презеде Џими Батлер, кој никаде го немаше во текот на целиот натпревар и постигна 11 поени и ги врати во живот Мајами Хит.

Луд крај и вистинска драма во Бол Арената се гледаа во последните 60 секунди. Најпрво при водство на Денвер со 90:89, Јокиќ го промаши ударот, а Батлер во следниот напад ја загуби топката од Кентавиус Колдвел-Поуп, кој беше фаулиран. Ги погоди двете слободни фрлања и Денвер поведе со 92:89 на 24,7 секунди до крајот. Батлер ја презеде одговорноста и промаши шут за три, а беше фаулиран по уловената топка на Брус Браун и погоди две слободни фрлања за конечни 94:89.

Првото име на натпреварот беше Никола Јокиќ со 28 поени, 16 скока и 4 асистенции. Ним им се придружија Мајкл Портер Јуниор со дабл-дабл учинок, исто така 16 поени и 13 скока и Џамал ​​Мареј со 14 прекини и по 8 скока и асистенции.

Кај гостите најдобар беше Бам Адебајо со 20 поени и 12 скока. Џими Батлер го заврши натпреварот со 21 поен.

Денвер Нагетс за прв пат станаа шампиони во НБА во историјата на клубот.