Ракетата со капсула со екипаж е изградена од приватната компанија SpaceX на Илон Маск. Капсулата Dragon е опремена со 16 драко-потисници за маневрирање во орбитата, а исто така има и неколку падобрани за слетување.

Шејн Кимброу и Меган Мекартхур од НАСА, Французинот Томас Пескет од Европската вселенска агенција (ЕСА) и Акихико Хошиде од Јапонската агенција за аеронаутика и вселенски истражувања (JAXA) летаат со ракетата Спејс Икс кон ISS.

Тие ќе ги заменат четворицата членови на мисијата Crew-1 кои се враќаат на Земјата.

Ова е прво лансирање на НАСА преку комерцијална програма со двајца меѓународни астронаути, и ова е исто така прв пат вселенското летало Crew Dragon да се користи по втор пат, откако веќе беше користено во тест летовите.

И ракетата Falcon 9 се користи по втор пат, откако беше употребена во мисијата Crew-1, т.е. ова е прв пат екипажот да полета со „рециклирана“ ракета и вселенско летало.

Спејс Икс, компанијата на Илон Маск, стана омилен носач на НАСА, откако Боинг доцни со тестирање на својата вселенска капсула Старлинер.

Првиот лет со екипажот на Спејс Икс во мај 2020 година стави крај на деветгодишната американска зависност од руските ракети Сојуз за транспорт до ИСС.

Откако ќе пристигнат на ISS, астронаутите од мисијата Кру-2 ќе поминат многу време во научни истражувања во области како што се медицинска технологија, здравје на луѓето и материјали што би биле корисни за животот на Земјата.

ISS е опремен со инструменти за следење на климата на Земјата, еколошки промени и природни катастрофи.

НАСА и Спејс Икс планираат најмалку две лансирања годишно, а компанијата на Илона Маск ќе стане, по Роскосмос, постојан партнер на американската вселенска агенција за испраќање товар и луѓе во орбитата.