На социјалните мрежи од синоќа  вирално се шири снимка од прекрасна зимска идила на Попова Шапка.

– Денес особено попладне и навечер, како и во текот на ноќта ќе има нови врнежи од дожд, а снег ќе врне само на највисоките планински места.

Локално ќе наврне значително количество на воден талог (над 30 л/м2). Ќе дува и засилен до повремено силен ветер од јужен и од југоисточен правец (над 65 км/час). Потоа во среда сеуште ќе има локални врнежи а во четврток и петок ќе имаме постабилно и суво време. Барем отсега гледано нови врнежи ќе има за време на викендот.