Германската полиција уапси вработен во десничарски политичар на Алтернатива за Германија (AfD) во Дрезден, под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија германските медиуми ARD, RBB и SVR.

Вработениот, по име Џан Г, работел како помошник на главниот кандидат на АфД на изборите за Европскиот парламент Максимилијан Крах и живеел во Брисел како и во Дрезден, јавуваат германските медиуми.

Инспекторите се сомневаат дека тој доставил информации за парламентарните операции до кинеското Министерство за државна безбедност (МСС), со посебен фокус на членовите на кинеската опозиција, според извештаите.

Осомничениот беше уапсен во понеделникот вечерта, неколку часа откако тројца германски државјани беа уапсени под сомнение дека соработувале со МСС за предавање на технологија што може да се користи за воени цели.

Апсењата се случија една недела откако канцеларот Олаф Шолц отпатува во Кина за да изврши притисок врз Пекинг да ја поддржи руската воена економија и да ги покрене прашањата за кражба на интелектуална сопственост и фер пристап до пазарот.