Кејт се вакцинирала во Музејот на наука во Лондон.

Имено, војвотката се вакцинирала десет дена откако првата доза на вакцината ја примил и нејзиниот сопруг, принцот Вилијам .

Кејт се пофали со вакцинацијата, како и Вилијам, на својот официјален профил на Твитер.

– Вчера ја примив првата доза вакцина Ковид-19 во Музејот на уметност во Лондон. Исклучително сум благодарна на сите што учествуваат во овие активности – благодарам за сè што правите – напиша таа.