Умерено облачно со умерен, а долж Повардарието на места засилен ветер од северен правец.

 

Во Скопје умерено облачно со умерен северен ветер.

 

Минималната температура ќе се движи во интервал од -3 до 3°C, а максимумот од 7 до 14°C.

-6 Попова Шапка, -4 Лазарополе, -3 Маврови Анови, Крушево, 1 Битола, Прилеп, Претор, Берово, 2 Охрид, Куманово, Крива Паланка, 3 Штип, Тетово, Дебар, Виница, 4 Скопје-Петровец, Скопје-Зајчев Рид, Струмица, Демир Капија, Дојран, 6 Гевгелија.

 

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 7 часот (во л/м²)

 

28 Охрид, 26 Тополчани, 25 Битола, 22 Крушево, 19 Дебар, 17 Лазарополе, 15 Маврови Анови, 11 Претор, Пожаране, 10 Прилеп, 6 Демир Капија, 5 Гевгелија, 4 Скопје Зајчев Рид, Скопје Петровец, Тетово, Куманово, Попова Шапка, 3 Берово, Дојран, 1 Штип, Виница.

 

Висина на снежна покривка во 7 часот (во см)

 

13 Крушево, 7 Лазарополе, 3 Маврови Анови, 2 Попова Шапка, 1 Тополчани.