Говорејќи за успехот на процесот на вакцинирање во Србија, Вучиќ рече дека првиот фактор е дека земјата инвестирала во дигитализацијата.

-На Саемот, каде се наоѓа најголемиот центар за вакцинирање, можете да видите колку е добро организиран и како нашиот софтвер е меѓу најдобрите во светот, рече Вучиќ, додавајќи дека е горд на луѓето што го направиле тоа.

Тој посочи дека вториот фактор за успех е тоа што Србија се обиде и успеа да добие вакцини од различни делови на светот.

-Можете да добиете американски вакцини во Србија, европски, но исто така и руски и кинески. Можете да изберете, рече Вучиќ и го повика водителот на Си-Ен-Ен дека ако сака да се вакцинира, тоа може да го стори и во Србија.

Тој рече дека Србија се обидела да добие што повеќе вакцини, што домашната агенција мораше да ги одобри, по што започна процес на вакцинација, со што е горд.

-Добро е не само за Србија, туку и за целиот регион. Граѓаните почнаа да доаѓаат во Србија не само од Западен Балкан, туку и од поширокиот регион, објасни тој.

Вучиќ изјави дека сите треба да имаат можност да ја направат вакцината и да бидат безбедни и дека во таа смисла не е можно да се оддели Србија од другите во регионот.

-Мислам дека најважното прашање е дали можеме да спасиме животи, рече тој, додавајќи дека за него е исто толку важно да им помогне на граѓаните на Сараево или Подгорица, како и на нив да им помогне на граѓаните на Србија.

-Тоа е регион и ние сме соседи. Тоа е фер и покажува дека сите сме во регионот пред иднината. Не сакаме да се вратиме во минатото, ниту да разговараме за прашањата што нè делат. Ако можеме да сториме нешто заедно, тоа е добро , рече Вучиќ.

Тој посочи дека кризата не влијае многу на српската економија, потсетувајќи дека минатата година неговата земја имаше негативен раст од само минус 0,9 проценти, со што стана прва или втора во Европа.

-Тоа ни овозможи да се фокусираме на здравствениот систем, да го подобриме и да добиеме што повеќе вакцини, рече тој.

Вучиќ додаде дека во април очекува половина милион вакцини од компанијата „Фајзер“, како и милион дози на „Синофарм“, неколку стотици илјади дози од Русија.

-Ова ќе ни овозможи во секое време да имаме доволно вакцини за нашите граѓани, рече тој.

Кога станува збор за ЕУ, Вучиќ потсети дека Србија ќе добие 60.000 вакцини од системот Ковакс за неколку дена.

-Тие се наши партнери, а ние сме на патот кон ЕУ. Ни помогнаа за време на поплавата. Знаеме дека не беше лесно да се добијат вакцини и дека ни беше полесно, бидејќи имавме отворени врати од сите страни , објасни тој.

Тој објасни дека Србија ги имала првите договори со „Фајзер“, потоа со „Синофарм“, потоа со „АстраЗенека“ и на крај со „Спутник“.

Во пофален извештај за процесот на вакцинирање во Србија, Си-Ен-Ен пишува дека Србија е модел за тоа како да се вакцинира населението, дека стана центар на вакцинација во Европа, дека е најбрза во давањето на втората доза од сите на овој континент.