Голема трагедија за Иран откако државниот врв загина во хеликоптерска несреќа. Претседатлеот на Иран и министерот за надворешни работи загинаа по уривањето на владиниот хеликоптер.

Лоши временски услови

Поради лошите временски услови и тешко пристапната планинска област, спасувачките екипи стигнаа до местото на несреќата дури утринава, иако точната локација на хеликоптерот беше брзо утврдена. Од 5.30 часот утринава агенцијата ИСНА објави фотографија од планинска област направена од 2 км. растојание каде што има остатоци од хеликоптер. Малку подоцна беа објавени и фотографии од местото на настанот. Ројтерс утринава цитираше ирански извори дека машината е речиси целосно изгорена и дека веројатноста Раиси да е жив е минимална. Шефот на иранската Црвена полумесечина рече дека нема извештаи за преживеани патници, цитира иранската Прес ТВ. Новинската агенција Мехр исто така објави за претседателот на Иран.

„Раиси, бил вклучен во авионска несреќа додека ја вршел својата должност кон народот и бил маченик“, пишуваат оттаму.

Се надеваме дека има преживеани откако несреќата се појави накратко синоќа.

„По падот, две лица од хеликоптерот можеа да се јават и тоа ја зголемува нашата надеж“, изјави синоќа иранскиот потпретседател Мохсен Мансури. Имамот на градот Табриз, Мухамед Али ал-Хашим, кој се наоѓал во авионот, упатил два повици по несреќата, изјави заменик министерот за надворешни работи Мехди Сафари. Гувернерот на иранската провинција Источен Азербејџан, Малик Рахмати, кој исто така бил во авионот, се јавил и рекол дека може да ги слушне сирените на брзата помош.

Потрагата е во тек

Операцијата за потрага по жртвите ја водеше шефот на ИРГЦ генерал-мајор Хусеин Салами. Началникот на Генералштабот на иранската армија, ген. Мохамед Багери одобри сите воени ресурси да се користат за потрагата. Иранскиот лидер ајатолахот Али Хамнеи свика итен состанок на Советот за безбедност на Иран доцна во неделата. Американскиот претседател Џо Бајден одржа итен состанок за инцидентот во Иран. ЕУ ја следи ситуацијата, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Атмосферските услови биле причина за несреќата

Според првичните податоци се работи за „инцидент со тешко слетување“. Според заменик министерот Сафари, причина за несреќата најверојатно биле атмосферските услови кои биле динамични. Хеликоптерот на Раиси бил придружуван од два други хеликоптери, кои слетале неповредени на крајната дестинација, јави иранската државна телевизија.

Според медиумите, инцидентот се случил во иранската провинција Источен Азербејџан, меѓу селата Узи и Пир Дауд во близина на градот Џолфа, на границата со Азербејџан, на околу 600 километри северозападно од иранската престолнина Техеран. Познати се точните координати на инцидентот – 38.684 N, 46.527 E.

20 спасувачки екипи

На местото на несреќата првично се испратени 20 спасувачки екипи и армиски единици, а на почетокот на ноќта веќе имало 65 спасувачки екипи, меѓутоа, областа е тешко пристапна, а потрагата ја отежнува и густата магла. Во потрагата се вклучија и 32 планинари од Турција. Специјални единици на иранската армија пристигнаа во областа за да учествуваат во потрагата во темниот дел од денот.

Последна средба на Раиси

Во саботата, иранскиот претседател Ебрахим Раиси се состана со неговиот азербејџански колега Илхам Алиев за отворањето на браната Киз-Каласи на реката Арас, која заеднички ја изградија двете земји.