Порталот од градот Гродно го објави сведочењето на поранешната сопруга на Шота дека тој бил уапсен од неидентификувани мажи кои дошле во неговата куќа со автобус, пренесе АП.

Белоруската асоцијација на новинари потврди дека Шота е уапсен, пренесе руската агенција ТАСС.

Шота соработуваше со најпопуларниот белоруски портал Тут, чија работа неодамна беше забранета од властите, по апсењето на 15 вработени.

Судот во Гродно, петтиот по големина белоруски град, го осуди Шота во март за ширење екстремистички материјал и го казни со парична казна, јави ТАС С.

Пресметката меѓу белоруските власти и неистомислениците ескалираше минатата недела кога опозицискиот активист Роман Проташевич и неговата девојка беа уапсени на аеродромот во Минск откако на авион на летот од Грција до Литванија преку Белорусија им беше наредено да го сменат курсот поради наводна закана. Бомба.

Белоруската влада започна остра пресметка со своите противници кога масовните антивладини протести започнаа низ целата земја по претседателските избори на 9 август 2020 година.

Протестите за официјалните резултати од гласањето, според кои Лукашенко доби над 80 проценти од гласовите, траеја до зимата и покрај напорите на властите да ги задушат со апсења и репресии на демонстранти и активисти.

Повеќе од 34.000 лица се уапсени за учество во демонстрации од август, од кои илјадници биле брутално претепани од полицијата. Независни медиуми беа мета на властите, а новинарите кои известуваа за протестот беа уапсени.