Историски врв за криптовалутата Биткоин.

Милијарди долари се влеаа во криптовалутите во текот на изминатите неколку недели, а пазарот добива дополнителна поддршка од изгледите кои вклучуваат обновување на блокчејнот ethereum, дом на ривалскиот етер на биткоинот и настан за „преполовување“ на биткоинот што го забавува протокот на копање во април.

Пресвртница во крипто светот

Одобрувањето на 11 Spot Bitcoin ETF од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД кон крајот на јануари означи пресвртница за индустријата по 18-месечната крипто зима обележана со серија корпоративни банкротства и скандали.

Дури и институционалните инвеститори, кои некогаш ги избегнуваа криптовалутите поради нивните остри и диви движења, исто така почнаа да издвојуваат долгорочни средства, што според аналитичарите може да помогне да се одржи последната фаза од овој митинг.

Неодамнешниот оптимизам за биткоинот се прошири и на други дигитални токени, особено етер, кој е на второ место по биткоинот во однос на вкупната пазарна вредност, со повеќе од 60% од година до денес.

Експертите со поделено мислење

Сепак, некои експерти велат дека е тешко да се разниша шпекулативната природа на овие средства. Откако го достигна највисокото ниво на сите времиња на 5 март, Биткоин нагло го смени курсот и падна за повеќе од 10% под нивото од 60.000 долари.

Други пак, сметаат дека ќе оди дури и до половина милион.

Следува раст?

Зголемувањето на цената во етерумот е резултат на потенцијалното одобрување на спот етерумот ЕТФ и неговата претстојна надградба на денкан на 13 март.

Во овој нагорен тренд некои алткоини забележаа раст на вредноста за 12%.

Вкупната вредност на пазарот на криптовалути се зголеми за 4,5% на 2,09 билиони долари, додека уделот на биткоин на криптопазарот, познат како доминација, изнесува 51,4%, а доминацијата на етерумот беше на 18,3%, според податоците од КоинМаркетКап, веб-страница за следење на цените на дигиталните средства.