Таа од друга страна напомена дека од друга страна кажа што мисли за однесувањето на опозицијата и малтретирањето на луѓето.

Брнабиќ гостуваше во утринската програма на телевизијата Хепи и рече дека од денеска почнува да се работи на формирање на власти во сите општини и дека победата на изборите не е за освојување повеќе гласови, туку за исполнување на сите ветувања од кампањата.

– Голема благодарност до сите граѓани кои вчера покажаа неверојатна одговорност и појасно од кога било кажаа дека сакаат Србија да продолжи да се развива. Александар Вучиќ вчера ни рече дека сега го имаме тоа што го баравме од народот – четиригодишен мандат за во 2027 година да имаме просечна плата од 1.400 евра, просечна пензија и минимална плата од 650 евра. Уште еднаш благодарам на сите што излегоа и гласаа, бидејќи вакво нешто никогаш повеќе нема да се повтори. Ако имате 53% во Белград и Нови Сад, 48% во Ниш, навистина неверојатни работи. Но, како што рековме во кампањата, победата не е триумф на изборите, туку исполнување на она што го ветивте. Сега е време да ги слушаме луѓето, да разговараме со нив, нема триумфализам, но веднаш се фаќаме за работа – изјави Брнабиќ.

Претседателката на собранието истакна дека однесувањето на опозицијата за време на изборниот ден длабоко ја разочарало.

– Морам да ги осудам тие ужасни сцени што ги видовме вчера во Нови Сад и во Белград. Тоа е одраз на две работи – нивната голема фрустрација под една. До 11 часот се било мирно, додека одѕивот бил поголем од декември, мислеле дека се се одвива според нивниот план. Како што паѓаше излезноста, така се зголемуваше и тензијата. Она што е позагрижувачки е недостатокот на демократски капацитет од нивна страна. Треба да продолжиме со дијалогот, да работиме заедно, да ги спроведеме препораките на ОДИХР за следните избори за 4 години… Гледате дека не бегаат од малтретирање и малтретирање луѓе на улица. Крајно сум разочарана од нивното вчерашно однесување, бидејќи јас го водев тој дијалог во кој тие добија се што побараа – изјави Брнабиќ.

Претседателот на Собранието го спореди однесувањето на претседателот Александар Вучиќ кој и покрај сите обврски најде време да биде со луѓето на терен, додека опозицијата беше фокусирана само на другите.

– Мислам дека луѓето го наградија целиот наш досегашен труд и ни ја дадоа довербата да го исполниме ветеното. Мора да работиме понапорно и понапорно од кога било досега и да ги исполниме сите поставени цели за 2027 година, заклучува таа.