• Скопје – 218
• Тетово – 113
• Гостивар – 99
• Струмица – 37
• Куманово – 34
• Кичево – 32
• Битола – 17
• Струга – 16
• Дебар – 9
• Велес и Охрид – по 8
• Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6
• Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5
• Валандово – 4
• Кочани – 3
• Радовиш и Делчево – по 2
• Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1.
Пријавени се 6 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (75г и 76г) и Тетово (53 г и 77г), по едно починато лице од Гостивар (58г) и Битола (79г).
Регистрирани сe 22 оздравени пациенти од:
• Скопје – 8
• Куманово – 5
• Тетово – 4
• Гостивар – 2
• Струмица, Битола и Кочани – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746