-Според извештајот на Градскот завод за јавно здравје во Белград, согласно вчерашниот ден, ревакцинирани се 43,2 отсто од полнолетната популација, напиша Горан Весиќ, заменик градоначалник на Белград.

Од популацијата на возраст од 65-74 години вакцинирани се 73.11 отсто од луѓето.

-Нашата цел е да вакцинираме 750.000 граѓани на Белград, додаде Весиќ.

Најмногу граѓани ја примиле вакцината на Синофарм, односно 691.005 дози. Додека, од компанијата Фајзер искористени се 180.277 вакцини, 163.347 од „СпутникV“, и 60.830 од компанијата „АстраЗенека“.