До петок ќе се задржи стабилно и потопло време. По одделни котлини и речни долини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност, особено в четврток.

Од УХМР најавуваат дека за време на викендот се очекуваат повремени врнежи од дожд, а дневната температура ќе биде во опаѓање, особено од недела.