Полната месечина во април често се нарекува розова месечина поради розовите цвеќиња што цветаат во овој период. Дали е всушност розова? Не. Но, енергијата што ја опкружува оваа месечина е моќна, благодарение на жестоката и застрашувачка природа на знакот во кој е таа: Шкорпија.

Кое е астролошкото значење на полната месечина во април 2024 година?

Се смета дека полните месечини ги осветлуваат скриените работи, а оваа не се разликува по ништо. Тоа ќе донесе тајни, фрустрации, емоции и желби од темнината и во светлината.

Полните месечини во Шкорпија се особено познати по нивната жестина и интензитет. Бидејќи полната месечина е на квадрат со Плутон во Водолија, современиот планетарен владетел на Шкорпијата, можеме да очекуваме поинтензивни емоции.

Очекувајте импулсивни испади, емоционални потреси и нагли промени на умот и срцето. Плутон има за цел да ги реконструира системите и да ги направи пофункционални откако ќе се обноват, па може да бидеме сведоци на распаѓање на многу работи, само за повторно да се состават на поинаков начин.

Што можат да очекуваат хороскопските знаци?

Овен

Пред да донесете какви било одлуки, анализирајте ги работите практично. Иако вашата интуиција може да ве води напред, важно е да бидете сигурни дека тоа е поткрепено со докази. Одвојте време да ги соберете сите потребни информации пред да се соочите со некого за да се осигурате дека не избрзувате со заклучоци. На овој начин, можете да и верувате на својата интуиција и да бидете сигурни дека носите добри одлуки.

Бик

Дури и ако сте зафатени, важно е да им покажете на вашите најблиски дека се грижите. Едноставното слушање и навремено одговарање на пораките може да направи голема разлика. Тоа покажува дека сте тука за нив и дека сте спремни да им понудите рамо за плачење, но и да им помогнете да ги насочите низ сите проблеми со кои можеби се соочуваат.

Близнаци

Со доаѓањето на потопло време, може да биде примамливо да поминувате повеќе време на отворено и да уживате во пролетниот воздух. Направете рамнотежа помеѓу работата и слободното време. Користете го времето на отворено како награда и ќе бидете изненадени од вашето ново чувство за мотивација!

Рак

Додека се движите во вашите односи со пријателите, може да забележите дека некои се менуваат, а само оние што се засноваат на силни темели напредуваат. Сите врски имаат подеми и падови, но оние со кои имате длабока врска ќе издржат. Не плашете се да се поврзете и со нови луѓе. Тоа е убавината на животот.

Лав

Време е да продолжите со врските и да се ослободите од фрустрацијата и гневот што ги носевте со себе во изминатиот период. Не мора да заборавите, но треба да простите и да ги решите работите за да можете да продолжите напред.

Девица

Ако копнеете за авантура, сега е совршено време да започнете да се подготвувате за иднината. Дајте си слобода да сонувате големи соништа. Единствениот начин на кој ќе можете да излезете од вашата реалност е да верувате дека можете.

Вага

Планирањето за вашата финансиска иднина може да биде стресно, но ќе се покаже како наградувачко. Насочете се кон своите финансии, така може да откриете можности да одвоите повеќе средства за активности кои ви носат радост и релаксација.

Шкорпија

И покрај тоа што не сакате да бидете фатени во хаосот, може да се најдете заглавени во средината на семејната драма. Дозволете им на луѓето да знаат дека повеќе сакате да бидете посредник. Не е на вас да ги решавате проблемите на другите луѓе (дури и ако сте добри во тоа).

Стрелец

Може да биде предизвик да ги чувате тајните што другите ви ги доверуваат, но од суштинско значење е да ја задржите довербата. Замислете како би се чувствувале кога вашите лични работи би биле споделени со други без ваша дозвола. Останете верни на вашата репутација и почитувајте ја приватноста на оние кои ви се доверуваат.

Јарец

Откривате дека вашите надежи и цели се развиваат над она што сте мислеле дека некогаш сте го посакувале. Во ред е да се премислите. Поинаква насока може да биде вистинската насока. Бидете нежни кон себе додека минувате низ процесот на трансформација.

Водолија

Вашата улога на работа се проширува и може да се сомневате дека сте квалификувани. Понекогаш, другите можат да ги видат вашите способности уште појасно отколку вие самите. Не дозволувајте стравот да ве спречи да постигнете успех. Верувајте во себе и во своите способности.

Риби

Пливањето спротивно на плимата може да биде застрашувачко, но како поинаку да дознаете кој сте? Како што почнувате да ги гледате работите од поинаква перспектива, станувате се повеќе во склад со вашата интуиција. Ќе научите да знаете што е вистинското за вас.