Во Центарот за конвенции во Лос Анџелес, Калифорнија, САД, синоќа се одржа 63-то доделување на музичките Греми награди, при што Бијонсе победи во четири од девет номинации.

Имено, таа ги освои наградите за најдобра ар-ен-би изведба за 2020 г. („Black parade“), рап-изведба, за дуетот „Savage“ со Меган ди Сталион, најдобра рап-песна и наjдобро музички видео и филм, за „Brown skin girl”. Тејлор Свифт ја доби статуетката за албум на годината, за компилацијата „Folklore” со што стана прва пејачка во историјата на Греми наградите, која трипатии ја добила таа награда.

Били Ајлиш победи во категоријата најдобар спот, за песната „Everything I wanted”.

Песна на годината е „I can’t breathe” на Дернст Емил, Х.Е.Р. и Тијара Томас.

Најдобар нов изведувач е Меган ди Сталион.

Наградата за најдобар поп-албум на годината отиде кај Дуа Липа и „Future nostalgia”. Најдобар албум во областа на денс и електронската музика, е „Bubba” на Кејтранда.

Најдобар рап-албум е „King’s desease” на Нас.

Најдобри рок-изведувачи се Фиона Епл и Боди Каунт. Најдобра рок-песна е „Stay high” на Британи Хауард.