СВР Струмица поднесе кривична пријава против С.З.(33) од с.Муртино, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

На 26.11.2021 во с.Муртино, полициски службеници извршиле претрес во домот и возилото на пријавениот при што пронашле марихуана и предмет со остатоци од марихуана.