Во чекор кон претстојните претседателски избори, кандидатите на ДУИ, Бујар Османи, претставникот на здружената албанска опозиција – Арбен Таравари и Максим Димитриевски од ЗНАМ, успешно ги собраа потребните 10.000 граѓански потписи. Ова достигнување ги турка во претседателската трка. Наскоро во рингот ќе влезат двајцата фаворити, Професорката Давкова и претседателот Пендаровски

Партиски конвенции за потврдување кандидатури

Партиските конвенции на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, закажани за викендов, официјално ќе ги поддржат кандидатурите на Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова. Овој потег ја зацврстува нивната позиција како претседателски кандидати поддржани со значителна политичка поддршка.

Откриена стратегија за собирање потписи

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ најави дека веднаш по конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ кандидатката Гордана Силјановска-Давкова ќе иницира собирање на потребните потписи од граѓаните, а ќе добие и поддршка од пратениците. Мицкоски предвидува да ги собере потребните 10.000 потписи за само неколку часа, со што ќе постави брзо темпо на кампањата. Дополнително, Силјановска-Давкова ќе влезе во трката со поддршка од 30 пратеници.

Од друга страна, Стево Пендаровски планира следната недела да започне со собирање потписи од граѓаните, очекувајќи го 3 март како ден за брзо обезбедување на потребната поддршка.

Кандидати што напредуваат

Помеѓу 11-те кандидати во трката, професорката Билјана Ванковска од Левица веќе собра 9.000 потписи, обезбедувајќи ја нејзината кандидатура. Иако за партија како Левица се очекуваше побрзо да соберат потписи. Стевчо Јакимовски од ГРОМ бележи суштински напредок со 6.676 потписи. Сепак, преостанатите шест кандидати заостануваат во јавната поддршка, а потписите се движат од 1.087 до 63.

Пресвртници во изборниот процес

Собирањето потписи, започнато на 23 февруари, ќе продолжи до 8 март. Истовремено, во тек се клучни чекори за фер и демократски изборен процес. Државната изборна комисија (ДИК) не само што го финализираше составот, туку и утврди рокови за изборни дејствија.

Изборниот календар налага изборните листи за претседателски кандидати да се достават до ДИК до 19 март, а утврдувањето на единствената и конечната листа на кандидати на 28 март. Официјалната кампања за претседателските избори треба да започне на 4 април, а ќе трае до 22 април .

Повик за етичка кампања

Славица Грковска, вицепремиер задолжена за политики за добро владеење, ја истакна важноста на етичката кампања. Таа ги повика функционерите да се воздржат од користење државни ресурси за партиски цели, адресирање на постојано прашање во македонската политика. Грковска истакна дека почитувањето на Етичкиот кодекс е клучно во овој период.

Строги правила за време на кампањата

Грковска појасни дека иако на службените лица во законската рамка им е дозволено да учествуваат на промотивни настани пред почетокот на кампањата, ќе важат строги правила штом кампањата официјално ќе започне. Овој пристап има за цел да одржи фер и транспарентен изборен процес, тестирајќи ја демократската зрелост на политичкиот пејзаж.

Со подготовките на претседателските кандидати и одвивањето на изборниот процес, Македонија очекува динамична и внимателно следена изборна сезона.

Критики од ВМРО-ДПМНЕ кон претседателскиот кандидат на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ потсетува на неверојатно нискиот рејтинг на актуелниот претседател, Стево Пендаровски кој е повторно кандидат за позицијата шеф на државата.

Нискиот рејтинг на претседателот секако е заслужен, поради одобрување на политиките на СДСМ и ДУИ, спорење на македонска национална историја, користење вулгарни изрази за дел од македонскиот народ, нарекувајќи го стока и народ од бачило, употребувајќи зборови како гнида и психопат. ВМРО-ДПМНЕ  се сигурни дека овој човек не е фигура која го обединува и застапува народот.

Извор: 24mk