Земјотрес со јачина од 4,8 степени предмалку ја стресе Грција.

Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот е во близина на популарните краци во Грција, каде најчесто летуваат Македонците.

Потресот е на длабочина од два километри и на 19 километри од Неа Мудања.