Новиот напад следи по изразената израелска офанзива на цели на Хамас со употреба на артилерија и обемни воздушни напади. Денес е петти ден од борбените дејствија, кои не покажуваат знаци на опаѓање.

Четворица жители на источен Ерусалим се уапсени под сомнение дека учествувале во насилството на Денот на Ерусалим, кое помогна во ескалација на оваа недела во Газа и етнички разгорени немири во повеќе градови низ Израел. Повеќе од 750 лица се уапсени во врска со уличното насилство од понеделникот.

Синоќа еден Евреин беше сериозно претепан од арапска толпа во Акре.

Најмалку три ракети беа испукани од Либан кон Израел, САД повлекоа приближно 120 воени и цивилни лица од Израел, бидејќи се влоши безбедносната состојба.

Милитантите во Газа во последните неколку дена испукале околу 1.600 ракети кон Израел

Според Израел, Хамас е одговорен за загрозување на цивилите со поставување воена инфраструктура во цивилни области и лансирање ракети од нив.

Хамас не покажува знаци на повлекување и ја истрела својата најмоќна ракета „Ајаш“, скоро 200 километри во јужниот дел на Израел.