За американските кошаркари ова е првиот олимписки пораз од 2004 година. Пред 17 години на Олимпијадата во Атина (Грција), САД загубија во полуфиналето на турнирот од Аргентина (81:89).

На другите денешни средби на олимпискиот турнир во кошарка постигнати се овие резултати:

Иран – Чешка 78:84
Германија – Италија 82:92
Австралија – Нигерија 84:67.