Во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 94, Куманово – 29, Тетово – 19, Прилеп и Виница – по 7, Охрид – 6, Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 5, Штип и Струмица – по 4, Битола, Кавадарци, Струга и Кичево – по 3, Гостивар, Радовиш и Богданци – по 2, Гевгелија, Ресен, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 305 оздравени пациенти од:

Скопје – 105, Куманово – 39, Прилеп – 27, Велес – 19, Битола – 17, Тетово – 15, Кочани – 14, Охрид – 13, Кичево – 12, Штип – 9, Струмица – 6, Валандово – 5, Гостивар – 4, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 3, Кавадарци, Крушево и Пехчево – по 2, Берово, Виница, Демир Хисар, Кратово и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 36 починати лица: 11 од Скопје ( 63г, 65г, 65г, 68г, 70г, 71г, 72г, 75г, 76г, 79г и 86г ), 5 лица од Битола (52г, 60г, 66г, 68г и 70г ), 3 лица од Куманово (68г, 79г и 84г) по 2 лица од Тетово (76г и 82г), Велес (58г и 71г), Гостивар (73г и 74г), Кавадарци (70г и 75г), Струмица (64г и 78г) и Гевгелија (60г и 68г), и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (87г), Струга (46г), Кочани (82г) и Кичево (68г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 33 се починати во болнички услови. Пријавени се 14 пациенти кои се починати во период од 01-17.04.2021.

Направени се 2.276 тестови преку: ИЈЗ-262, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември – 9, Институт за микробиологија – 73, МАНУ – 64, Жан Митрев (Филип Втори) – 93, Авицена -132, Биотек – 595, Систина – 89, лабораторија Лаор – 467, Синлаб – 43, Ремедика – 28, Плодност – 44, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 343.

Досега во земјата се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67404, активни 6635

Куманово 8556, активни 1077

Прилеп 8179, активни 658

Тетово 7114, активни 551

Битола 6151, активни 928

Велес 5407, активни 511

Гостивар 5119, активни 350

Кавадарци 5112, активни 362

Штип 4894, активни 364

Охрид 4913, активни 456

Струмица 4011, активни 485

Струга 2943, активни 159

Кочани 2726, активни 229

Кичево 2474, активни 257

Гевгелија 2177, активни 230

Неготино 2158, активни 184

Свети Николе 1493, активни 118

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1210, активни 193

Радовиш 1090, активни 101

Берово 1015, активни 50

Делчево 952, активни 84

Дебар 930, активни 36

Виница 824, активни 130

Пробиштип 773, активни 33

Валандово 660, активни 59

Богданци 491, активни 63

Крушево 481, активни 99

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 67

Кратово 353, активни 9

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 18

Македонска Каменица 232, активни 15

Дојран 132, активни 7