Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот изјави дека ќе го покани папата Франциск на повторното отворање на катедралата Нотр Дам во Париз, која беше уништена од пожар во 2019 година.

Се надевам дека да, ние дефинитивно ќе го поканиме. Но, не е мое да одговарам во негово име, рече Макрон во петокот за France 2 запрашан дали папапа Франциск ќе присуствува на отворањето закажано за 8 декември 2024.