Белата куќа потврди дека САД нема да испраќаат свои војници да се вклучат во конфликтот во Украина. Адриен Вотсон, портпарол на Советот за национална безбедност, ја пренесе пораката, наведувајќи дека претседателот Џо Бајден недвосмислено ставил до знаење дека американските трупи нема да бидат вклучени во борбите на украинска територија.

Разгледување на францускиот претседател

Соопштението доаѓа по вчерашната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон, каде што тој не ја исклучи можноста за испраќање војници за помош на Киев. Макрон ги повика западните лидери да ги преземат сите можни мерки за да ја спречат Русија да преовлада во тековната војна.

Различни реакции од европските лидери

Макрон ја отвори темата за испраќање војници за време на состанокот на 25 европски лидери во Париз. Сепак, неколку сојузници на НАТО, вклучувајќи ги Германија, Полска и Чешка, ја отфрлија идејата за испраќање војници. Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, исто така, изрази противење на таквата можност.

Цврстиот став на Бајден

Потврдата на Белата куќа за одлуката на САД се усогласува со постојаниот став на претседателот Бајден против распоредувањето војници во Украина. Најавата има за цел да обезбеди јасност за позицијата на Соединетите Држави во екот на тековните меѓународни дискусии и размислувања.

Како што ситуацијата продолжува да се развива, дипломатските напори и меѓународните одговори ќе играат клучна улога во одредувањето на траекторијата на конфликтот и неговите пошироки импликации. Изјавата на Белата куќа ја потврдува посветеноста на дипломатски пристап, оттргнувајќи од директно воено вмешување во регионот. Останете во тек за понатамошен развој додека глобалната заедница се движи низ овој комплексен геополитички предизвик.

Извор: Telma