ВМРО-ДПМНЕ ги означи барањата на ДУИ за уставни измени како ништо помалку од неприфатлива политичка уцена. Според Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, предлозите на Али Ахмети и Артан Груби се доживуваат како „идеја со која сакаат вечно да владеат“. Ваквиот строг одговор доаѓа во пресрет на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој воведе дополнителни барања пред претстојните пролетни избори со најавата за кандидатурата на Бујар Османи за претседател.

Барањата на ДУИ

Арбер Адеми, потпретседателот и портпарол на ДУИ, на прес-конференција ги повтори партиските барања . Тој рече дека Албанците до сега ги имале сите клучни позиции како што се премиер, вицепремиер, министер за надворешни работи, одбрана и внатрешни работи, државни омбудсмани и шефови на различни судови и федерации и останува уште претседател. Адеми дополнително ја нагласи нивната стремеж да има албански претседател, иницирајќи собирање потписи за нивниот избран кандидат.

Идејата на Али Ахмети

Адеми ја истакна основната идеја зад визијата на Али Ахмети, која вклучува избор на претседател во Собранието со двотретинско мнозинство гласови и Бадентер, со цел за општествен, натпартиски консензус со над 80 гласа. Со тоа, според Адеми, би се спречило техничко прегласување само од двете најголеми македонски политички партии. Тој истакна дека овој став ќе опстои не само во вториот изборен круг, туку и на парламентарните, нагласувајќи дека само со гласање за најсилната албанска партија може да се постигне оваа цел.

Цврст став на опозицијата

Николоски: Позиција што треба да се избере, а не да се именува

Наспроти предлозите на ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ категорично не се согласува со идејата за избор на претседателот преку Собранието. Николовски тврди дека претседателот е на позицијата број еден во државата и мора да биде избран со јавно гласање. Тој го гледа ова како врв на демократијата, усогласување со практиките забележани од најдемократските земји во светот.

Зачувување на демократијата: став што не може да се преговара

Николовски го осудува секој обид за суспендирање на демократијата, сметајќи дека тоа е настојување да се исклучи народот од процесот на одлучување. Тој ја доживува визијата на Ахмети и Груби како недемократски чин, прикажувајќи ја како обид за недемократско овековечување на нивното влијание врз владата и претседателството, потенцијално штитејќи го криминалот и корупцијата во Македонија.

Барање од албанската опозиција

Имено, опозициските партии на Албанците, заедно со претседателскиот кандидат Арбен Таравари, повторуваат слични барања додека влегуваат во кампањата и за претседателските и за парламентарните избори.