Виктор Орбан тврди дека Брисел го уценува да одобри 50 милијарди евра помош за Украина, на што тој жестоко се спротивставил.

Минатиот викенд беше објавено дека во документ на неименуван функционер на Советот на ЕУ, мерките насочени кон унгарската економија ќе бидат спроведени доколку Орбан не го одобри пакетот помош за Украина.

За пакетот помош ќе се разговара на самитот на лидерите на ЕУ во четврток. Во интервју објавено вчера за францускиот неделник „Ле Поинт“, Орбан рече дека планот е „како прирачник за уцена“ што ќе ја стави Унгарија под „голема финансиска блокада“.

– Тогаш Унгарија би доживеала Армагедон – рекол унгарскиот премиер, пренесува Политико.

Тој изјави дека „не се сомнева“ дека документот за кој пишува „Фајненшл тајмс“ е автентичен.

„Познавајќи го Брисел, тие се способни за тоа“, истакна тој.

Орбан се вклучи во тензични преговори за извлекување отстапки од остатокот од блокот во замена за поддршка за пакетот помош за Украина. Тој беше единствениот европски функционер кој одби да го поддржи пакетот помош на самитот во декември, потсетува Index.hr.

Предложениот финансиски пакет ќе извлече пари од буџетот на ЕУ, што значи дека бара едногласно одобрение од официјалните претставници на ЕУ, вклучително и Унгарија.

Оттогаш Унгарија понуди да го подели финансирањето на годишни транши, што ефективно ќе и даде на Будимпешта шанса да го блокира испраќањето на помошта за Украина секоја година.

Сепак, тактиката на Орбан со силна рака го иритира Брисел, кој сега размислува да му го одземе правото на глас на унгарскиот лидер.