Од новозаразените 457 во Скопје се 198, Прилеп – 32, Куманово – 30, Охрид – 29, Велес – 25, Кавадарци – 24, Штип – 17, Тетово – 16, Гевгелија – 15, Гостивар – 13, Струмица и Кочани – по 9, Струга, Неготино, Свети Николе, Македонски Брод, Виница – по 5, Пробиштип – 3, Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Богданци – по 2, Ресен, Дебар, Берово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 700 оздравени пациенти од: Скопје – 291, Кавадарци – 52, Неготино – 42, Охрид – 38, Велес – 36, Прилеп – 35, Куманово – 26, Крива Паланка – 25, Гостивар – 23, Гевгелија – 18, Битола – 15, Струга – 14, Струмица – 13, Кочани – 11, Богданци – 10, Тетово – 8, Берово – 7, Штип ,Радовиш и Демир Капија – по 5, Пробиштип и Валандово – по 4, Свети Николе и Кратово – по 3, Демир Хисар – 2, Кичево, Ресен, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 30 починати лица, на возраст од 50 – 84 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп – 6, од Битола и Охрид – по 3 починати, од Кочани и Демир Капија – по 2 и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Струга, Неготино, и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 1.682 тестови преку: ИЈЗ-679, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-157, Авицена-0, Биотек-163, Систина-286, лабораторија Лаор–0, Синлаб-38, Ремедика-0 ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 331.

Досега во земјата се направени вкупно 591.958 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.828, бројката на оздравени пациенти е 101.474, на починати е 3.503, а бројот на активни случаи изнесува 14.851.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 53370, активни 7604
Прилеп 6529, активни 940
Куманово 6271, активни 547
Тетово 6003, активни 452
Гостивар 4257, активни 376
Кавадарци 4116, активни 616
Велес 4045, активни 467
Штип 3987, активни 296
Битола 3947, активни 431
Охрид 3811, активни 559
Струмица 3043, активни 259
Струга 2570, активни 157
Кочани 2098, активни 200
Кичево 1880, активни 91
Неготино 1772, активни 410
Гевгелија 1614, активни 324
Свети Николе 1190, активни 64
Крива Паланка 1012, активни 115
Ресен 934, активни 128
Радовиш 831, активни 76
Дебар 819, активни 25
Делчево 803, активни 75
Берово 762, активни 83
Пробиштип 630, активни 64
Виница 564, активни 39
Валандово 461, активни 75
Крушево 407, активни 127
Богданци 375, активни 70
Демир Капија 322, активни 72
Демир Хисар 312, активни 42
Кратово 310, активни 19
Македонски Брод 277, активни 24
Пехчево 205, активни 12
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 9