Дваесет и осумгодишниот Французин стана седмиот фудбалер во историјата на англиската Премиер лига што го постигнал ова достигнување.

Пред него тоа го направија Денис Беркамп, Хозе Антонио Рејес, Цеск Фабрегас, Емануел Адебајор, Сантијаго Казорла и Хари Кејн.

Погба го напушти теренот во 75. минута од средбата, на негово место влезе Ентони Марсијал.

Манчестер јунајтед го доби натпреварот со 5:1. Покрај Погба, мечот го одбележа и Бруно Гомеш со три постиганти гола.