Што опфаќа планот?

Бајден рече дека понудата на Израел вклучува повлекување на целиот израелски воен персонал од енклавата на шест недели, целосен прекин на огнот и ослободување на сите заложници. Израел ќе ослободи стотици палестински затвореници.

Доколку Хамас ги исполни своите обврски, привремениот прекин на огнот ќе се претвори во, според формулацијата во израелскиот предлог за прекин на огнот, „траен прекин на непријателствата“, рече Бајден.

Реконструкцијата на Газа би траела долго

Третата фаза од израелскиот план се однесува на големата реконструкција на Газа, која ќе трае со децении.

Бајден го повика Хамас да го прифати овој договор Тој додаде дека радикалното палестинско движење повеќе не е способно да изврши уште еден голем напад врз Израел и ги повика Израелците и палестинското движење да постигнат договор за ослободување на преостанатите заложници во. размена за продолжување на прекинот на огнот.

Хамас е на потег

„Ова е навистина одлучувачки момент“, рече Бајден, зборувајќи за договорот во три фази што израелските власти му го понудија на Хамас.

„Израел ја даде својата понуда. Хамас вели дека сака прекин на огнот. Овој договор е можност да се докаже дали тие навистина го мислат тоа“, рече Бајден.

По операцијата Рафах и интензивните напади од израел кон Палестина, војната во Газа пак е во центарот на вниманието низ светските медиуми.