Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен долж Повардарието.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9 степени, а максималната ќе достигне и до 17 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

До среда времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со умерен до краткотрајно засилен ветер од јужен правец. Во ноќта кон четврток ќе започнат врнежи од дожд кои во четврток се очекуваат да бидат наместа пообилни и проследени со засилен јужен ветер. Врнежите ќе продолжат и во петок.