На 24.08.2021 во 20.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект во с.Сарај, З.Ш.(48) од с.Глумово, скопско, кој бил со уште три лица, испукал од пиштол кон неговиот шура Л.З.(47) од с.Ласкарци, скопско, со кого имале нарушени семејни односи и кон Н.С.(35) од с.Глумово, но не ги погодил, по што со трите лица физички го нападнале Н.С.(30) од с.Глумово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.