Директорот на Инстаграм Адам Мосери потврди дека одлуката на Русија да ги блокира социјалните мрежи значи дека милиони Руси од понеделник ќе останат без пристап до оваа апликација Мета.

Во понеделник Инстаграм ќе биде блокиран во Русија. Оваа одлука ќе отсече 80 милиони луѓе во Русија едни од други, остатокот од светот. Осумдесет отсто од луѓето во Русија следат профил на Инстаграм надвор од нивната земја. Ова е погрешно, напиша Мосери на Твитер, пренесува ТАС С.

Во петокот, Роскомнадзор, руската федерална служба за контрола на комуникациите, информатичката технологија и медиумите, одлучи да го ограничи пристапот до Инстаграм од полноќ на 14 март.

Руското регулаторно тело објасни дека на активните корисници на Инстаграм им „треба време да ги прикачат своите фотографии и видеа на други социјални мрежи и да ги информираат своите следбеници“.

Роскомнадзор одлучи да го блокира Инстаграм поради пријавеното ширење говор на омраза против рускиот народ, вклучително и припадници на војската.

Претходно руското државно обвинителство побара компанијата Мета, во која спаѓаат Фејсбук, Инстаграм и Ватс ап, да се прогласи за екстремистичка организација и да и се забрани да работи во Русија, јави ТАСС.