Неповолните временски услови кои вчера ги погодија централните делови на Соединетите Американски Држави, стигнаа и до сојузните држави на североистокот на земјата.

Во околу 20 сојузни држави, каде живеат повеќе од 85 милиони луѓе, беше издадено предупредување поради снег и леден дожд.

Снежните врнежи ги погодија и Њујорк и Бостон, а властите ги повикаа жителите да бидат претпазливи особено поради температурите на воздухот што може да се спуштат под нулата.

Три лица досега загинаа во несреќи предизвикани од неповолните временски услови.

PowerOutage објави дека околу 300.000 луѓе во Охајо, Западна Вирџинија, Пенсилванија, Тексас и Тенеси останале без електрична енергија.

Податоците на FlightAware покажуваат дека денеска се откажани повеќе од 2.600 домашни и меѓународни летови, во однос на 6.400 во последните два дена.