Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на Ковид-19. Во истиот период се починати 37 пациенти.

Со овие податоци, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата на активни случаи по градови е следна:

Скопје 60472, активни 10319

Прилеп 7304, активни 1099

Куманово 7181, активни 1047

Тетово 6482, активни 651

Битола 4814, активни 996

Велес 4728, активни 788

Гостивар 4680, активни 505

Кавадарци 4618, активни 709

Штип 4402, активни 464

Охрид 4288, активни 794

Струмица 3392, активни 412

Струга 2736, активни 245

Кочани 2340, активни 273

Кичево 2097, активни 223

Неготино 1990, активни 369

Гевгелија 1915, активни 381

Свети Николе 1309, активни 120

Крива Паланка 1101, активни 102

Ресен 1066, активни 199

Радовиш 943, активни 134

Берово 882, активни 118

Дебар 869, активни 57

Делчево 867, активни 97

Пробиштип 709, активни 80

Виница 654, активни 102

Валандово 545, активни 88

Крушево 439, активни 120

Богданци 425, активни 69

Демир Капија 370, активни 72

Кратово 337, активни 26

Демир Хисар 331, активни 41

Македонски Брод 313, активни 42

Пехчево 238, активни 28

Македонска Каменица 212, активни 17

Дојран 118, активни 15.