Сончево со умерена, а во јужните делови повремено со значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Утринските температури ќе се движат од 9 до 17 степени, а дневните во интервал од 18 до 239 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Максималната дневна температура ќе биде 28 степени.

Следува период на стабилно време со умерена облачност и со умерен ветер од северен правец. Температурата ќе биде во рамките на просекот за овој период од годината.