Србија во четвртокот ја отповика борбената готовност на своите војници на границата со Косово, бидејќи локалните Срби почнаа да отстрануваат повеќе од десетина блокади на патиштата што ги поставија на северот на државата.

Претходно во четвртокот, Косово повторно го отвори граничниот премин со Србија, откако прво беше отстранета блиската барикада што доведе до негово затворање. Подоцна, етничките Срби во Косово демонтираа уште една блокада на патиштата и повеќе ќе следат.

Српскиот претседател Александар Вучиќ доцна во средата објави дека Србите ќе почнат да ги отстрануваат своите барикади. Овој потег ги смирува повеќенеделните тензии меѓу поранешните воени непријатели Косово и Србија.

Европската унија, во која Србија и Косово бараат да се приклучат, го поздрави развојот на настаните.

„Дипломатијата преовлада во деескалацијата на тензиите во северно Косово“, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел. „Насилството никогаш не може да биде решение“.

Косово има мнозинско етничко албанско население. И тоа е поранешна српска покраина, но Белград не ја признава.

Косово побара од мировниците предводени од НАТО да ги отстранат барикадите и рече дека неговите сили тоа ќе го сторат во спротивно. Србија потоа ја подигна борбената готовност на своите трупи на границата, барајќи прекин на „нападите“ против косовските Срби.

Државната телевизија РТС соопшти дека српската армија ја укинала готовност на своите војници во близина на границата со Косово по договорот за отстранување на барикадите. Овој договор беше постигнат на доцна ноќниот кризен состанок со лидерите на косовските Срби, рече Вучиќ.