Tелохранителот на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, воедно и полициски службеник кој не бил на должност, ќе се соочи со суспензија и кривична пријава откако во саботата вечерта нападна полицаец пред кафе бар во Скопје. Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, обелодени дека Секторот за внатрешна контрола ја завршил постапката, но и потврди дека припадниците на МВР ја завршиле акцијата пред нападот од телохранителот, спротивно на претходните извештаи дека телохранителот ја спречил полициската акција.

Откриени конфликтни наративи

Спротивно на првичните информации во јавноста, министерот Тошковски тврди дека телохранителот го извршил нападот откако МВР ја завршило полициската акција. Расправијата, наводно, започнала со вербално малтретирање, која прераснала до физички напад, односно тупаници во пределот на главата. И покрај предупредувањата дека официјалните дејствија се во тек, телохранителот наводно продолжил со нападот.

Суспензија во очекување на конечна пресуда

За решавање на инцидентот, Тошковски прогласи итна суспензија на инволвираниот поединец. Оваа суспензија ќе остане во сила до донесување правосилна пресуда, како што налага законската процедура надгледувана од јавниот обвинител. МВР поднесе кривична пријава за нападот врз службено лице.

Заменик министерот апелира да не се политизира

Заменик министерот за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, ја нагласи потребата истражните органи темелно да го испитаат случајот. Бојмацалиев повика да не се политизира инцидентот, тврдејќи дека полицаец попречувал колега да изврши службени дејствија. Тој ја подвлече неприфатливоста на ваквото однесување кај македонските полициски сили.

Политичкото превирање продложува

Инцидентот ги подгреа тековните спорови меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Среде политичките препукувања, Министерството за внатрешни работи повика на фокусирање на суштинското прашање – спречување мешање во официјалните полициски акции.

Основното јавно обвинителство во Скопје потврдува дека добило кривична пријава

Основното јавно обвинителство Скопје и официјално го потврди приемот на кривична пријава поврзана со  инцидент во кој беше вмешан телохранителот на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

OJO го потврди поднесувањето на кривична пријава

Во официјалното соопштение ОЈО открива „Денеска за инцидентот е поднесена кривична пријава до ОЈО Скопје по која се постапува. Признанието од Јавното обвинителство претставува клучен чекор во решавањето на инцидентот и гарантира дека правниот процес е во тек.

СДСМ го политизира случајот

Во меѓувреме, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) побара појаснување од Мицкоски за улогата на членот на неговото обезбедување. СДСМ обвинува дека телохранителот и полициски службеник кој не би на должност, имал мисија да ја спречи акцијата против дилери на дрога.

ВМРО-ДПМНЕ контрира со обвинувања

 

Одговарајќи на соопштението на Каевски од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ излезе со остар контранапад насочен кон Каевски, предизвикувајќи го за финансиски прашања. ВМРО-ДПМНЕ го доведе во прашање изворот на богатството на Каевски, наведувајќи

„Доаѓа време кога Каевски ќе треба да одговори како неговата мала жиро сметка се претворила во голема со неколку нули на крајот? Како младиот Каевски стекнал толку имоти? Одговорите ќе бидат истражени, а ќе има истрага бидејки од Каевски не се очекува ништо друго, освен да лаже

 

 

Извор Канал5

Извор 24МК